Od redakcji 18/2015
W 1995 roku rozpoczęto wydawanie regionalnego czasopisma „Dolny Śląsk”, z wielką nadzieją, że będzie ono platformą wymiany myśli i źródłem wiedzy o naszym regionie. Dotychczas ukazało się 17 roczników. Na początku rocznik uzyskał poparcie pierwszych marszałków województwa dolnośląskiego, a zwłaszcza prof. prof. Leona Kieresa i Jana Waszkiewicza oraz Henryka Gołębiewskiego i Pawła Wróblewskiego. Wówczas Urząd Marszałkowski wspierał finansowo wydawanie „Dolnego Śląska”, a profesorowie Leon Kieres i Jan Waszkiewicz uczestniczyli w pracach Rady Wydawniczej, służąc swoimi radami i propozycjami programowymi.
W ostatnich trzech latach zabrakło przychylności i zainteresowania ze strony wojewódzkiego samorządu dla tego jedynego czasopisma regionalnego, wydawanego przez stowarzyszenie regionalistyczne mające ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenia edytorskie, wcześniej wydawcę „Rocznika Dolnośląskiego” i kwartalnika „Kultura Dolnośląska”. W rezultacie nie ukazał się numer 18. „Dolnego Śląska” w roku 2013 ani w roku 2014. Na składane wnioski uzyskiwano niezrozumiałe dla redakcji odpowiedzi o niewystarczającej liczbie punktów konkursowych, bez żadnych merytorycznych uzasadnień.
Z redakcją współpracuje liczne grono pracowników wyższych uczelni, publicystów i specjalistów z różnych dziedzin, których wypowiedzi publikujemy na lamach „Dolnego Śląska”. W 18. numerze, który z tak dużym opóźnieniem udaje nam się wydać, udostępniamy naszym Czytelnikom różnorodne i interesujące materiały. W dziale 1 „Kultura” ważne dla polityki regionalnej refleksje o kulturze na Dolnym Śląsku pióra prof. Stefana Bednarka, byłego dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa w Uniwersytecie Wrocławskim, obecnego prezesa Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. Nasze stowarzyszenie zawsze przywiązuje dużą wagę do czytelnictwa, czego wyrazem są w tym numerze prezentacje dwóch bibliotek: Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego oraz Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej. Autorki artykułów, bibliotekarki Iwona Gawrońska-Paluszkiewicz i Beata Jasiak, ukazały, jak wielkie zmiany zaszły w gromadzeniu zbiorów i ich udostępnianiu. Na dużą skalę wprowadzono już digitalizację zasobów, powstały nowe systemy informacyjno-edukacyjne, katalogi cyfrowe etc. W artykule Beaty Jasiak przedstawiony też został program rozwoju bibliotek w naszym regionie.
Po zaprezentowaniu w poprzednim numerze działalności kulturalnej w mieście i gminie Brzeg Dolny, w tym numerze ukazano bogatą działalność w mieście i gminie Oborniki Śląskie. Opublikowana w numerze 17. krótka wypowiedź Anny Szpakowskiej-Kujawskiej o ojcu, Wacławie Szpakowskim, wzbudziła duże zainteresowanie Czytelników, dlatego w tym numerze zamieszczamy poszerzony i wzbogacony ilustracjami artykuł o tym zasłużonym architekcie, pionierze odbudowy Wrocławia i twórcy nowatorskiego nurtu grafiki, którego prace znajdują się w czołowych galeriach świata, a w 2016 roku zostaną pokazane na wielkiej wystawie przeglądowej w ramach działań związanych z Europejską Stolica Kultury we Wrocławiu.
Dział ”Kultura” zamyka artykuł Anny Stodolnej-Rybczyńskiej omawiający inicjatywy edukacyjno-kulturalne poświęcone dwóm niezwykłym damom: Księżnej Mariannie Orańskiej oraz Księżnej Daisy von Pless.
W stałym dziale ”Regionalizm” Anatol Jan Omelaniuk przypomniał historię stowarzyszeń kulturalnych, naukowych i artystycznych na Śląsku w XIX i XX w. Ukazał ich rolę w przeszłości i działalność po II wojnie światowej. Ten sam autor w drugim artykule pisze o ruchu regionalistycznym na Dolnym Śląsku jako sojuszniku samorządu terytorialnego. Zamieszczono też artykuł Dariusza Andrzeja Czai o działalności wydawniczej Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, najstarszego towarzystwa w naszym regionie, które w grudniu będzie obchodziło 70-lecie działalności. Artykuł o edukacji regionalnej w działalności Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa ukazuje drugie z aktywniej działających stowarzyszeń.
Jak zawsze bogaty jest dział „Historia”. W dwóch artykułach ks. prof. Mieczysława Koguta i ks. Norberta Jerzaka opisane są dzieje opactwa św. Wincentego na wrocławskim Ołbinie. Halina Okólska z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu ukazuje zasługi nadburmistrza Wrocławia Georga Bendera dla rozwoju miasta i powstania ważnych szlaków komunikacyjnych oraz budowli.
Z racji przypadającej w 2013 r. 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego redakcja postanowiła przypomnieć, jakie echa wzbudziło to powstanie na Śląsku, czego dotyczy artykuł Grzegorza Pisarskiego. Z okazji Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego zamieszczamy artykuł Andrzeja Zielińskiego o odwiedzinach pisarza we Wrocławiu i jego kontaktach z wrocławską Polonią. Zamieszczamy też jego list z 1860 roku oraz artykuł Andrzeja Zielińskiego o odwiedzinach autora „Starej baśni” w dawnym Bolesławcu.
Krystyn Jakub Matwijowski recenzuje interesująco pomyślaną i napisana przez Grzegorza Romana oraz Marka Buraka monografię miasta Siechnicy. Dział historyczny zamyka artykuł Kamili Pudło i Kazimierza M. Pudło o przesiedleniach ludności niepolskiej do republik radzieckich w latach 1944-1946.
W dziale „Gospodarka” zamieszczony został artykuł prof. Krzysztofa R. Mazurskiego, który ukazuje transformację ustrojową i przemiany przestrzenne na Ziemi Kłodzkiej.
Kontynuacja działu „Dolnośląskie miejsca pamięci”, redagowanego przez dr Izoldę Topp, przynosi artykuły o miejscach pamięci Kresowiaków oraz o przeszłości nieodległej – o upamiętnieniach międzynarodowej solidarności w walce z totalitaryzmem oraz Chińczyków poległych na placu Tiananmen. O pamięci pokoleń najmłodszych traktuje opowieść o kibicach piłkarskich: „Od Oporowskiej do Wielkiego Śląska”. Dział ten zamyka artykuł Aleksandry Janus o miejscach pamięci w młodej literaturze dolnośląskiej.
W dziale „Sylwetki” prezentowane są biogramy Floriana Ceynowy, ks. Paula Sauera, Adama Pleśnara, prof. Stanisława Dąbrowskiego oraz ks. prof. Józefa Patera.
Redakcja przeprasza Autorów za dwuletnie spóźnienie publikacji ich cennych tekstów.
Artykuły z tego tomu
List z podróży
Oryginalne spojrzenie Józefa Ignacego Kraszewskiego na Wrocław opublikowane 11 listopada 1860 r. w „Gazecie Codziennej”.